TEHERFÜGGESZTÉK KIVÁLASZTÁSA

 FELFÜGGESZTÉS STATIKAI MEGHATÁROZOTTSÁGA

Az emelendő, felfüggesztett teher súlypontja mindig a daruhorog alatt, annak a függőleges vonalában van. A teher az emeléskor elsőkent ezt a mozgást, „beállást" végzi el (BALESETVESZÉLY).

Ha a felfüggesztési pontok a teher súlypontjához képest szimmetrikusan helyezkednek el és az ábrán látható emelőgerendával vagy függesztékág kiegyenlítő himbával emelünk, úgy statikailag határozott, kiegyensúlyozott felfüggesztés esetével van dolgunk.

Ilyenkor a felfüggesztési pontokon, illetve a kötélágakon azonos erők (F) lépnek fel.

Amennyiben asszimmetrikus teher emelésére kerül sor, az emelendő teher az emeléskor elfordul, mindaddig, amíg a súlypontja a daruhorog alá nem kerül. Ebben az esetben asszimmetrikus felfüggesztésről beszélünk. Itt az a es b távolságok függvényében változnak az FA es FB erők, s ezek nem egyenlőek.


Amennyiben valamilyen okból a kötélágra ható erők nem határozhatók meg pl. mint az alábbi ábrán, ahol a súlypont pontosan a két kötélág által kijelölt háromszög alapvonalára esik, úgy a kötélágak valamelyike, vagy több is, nincs terhelve, húzva (statikailag hatarozatlan), a függesztéket teherbírás szempontjából csak a terhelt ágak figyelembevételével szabad használni. 


Nyomatékosan felhívjuk továbbá a figyelmet azokra a helyzetekre, ahol az emelendő teher súlypontja a felfüggesztesi pontok által határolt területen kivülre esik, mert ilyenkor a teher előre nem látható mozgásából adódóan fennáll az emelendő teher kifordulási veszélye.